Rumsbeskrivning
HALL/INRE HALL
Redan i trapphuset slås du av hur välbehållen fastigheten är med tidstypisk hiss, rustika trappsteg av sten, svart smidesräcke och tidsenliga färgsättningar. Två trappor upp finns detta mysiga hem och redan i hallen slås ni av hemmets generösa takhöjd som skänker en luftig atmosfär. I hallen finns plats för avhängning och längre in i den inre hallen finns en inbyggd klädkammare. I den inre hallen finns även möjlighet att möblera med exempelvis ett skrivbord så man kan nyttja den som hemmakontor. Väggarna är vita med panel nertill och på golvet ligger den vackra originalparketten.
KÖK
I köket ligger ett tunt trägolv ovanpå en linoleummatta (troligtvis med underliggande brädgolv) och väggarna är målade i vitt. Köket vetter mot föreningens lugna innergård och har vita släta luckor samt ett vitt kakel som stänkskydd. Köket är utrustat med kombinerad kyl/frys, fläkt, hällspis samt en mindre diskmaskin som installerades tidigare i år. Här är en del av originaltegelväggen framtagen och intill fönstret ryms ett matbord.
VARDAGSRUM
Vackert vardagsrum som flödar i ljus tack vare det trevliga burspråket med utsikt mot både Slottskogen och upp över Nordhemsgatan. Gott om kvadratmeter så här ryms med lätthet både matsalsbord och soffgrupp. Golvet pryds av fiskbensparkett i original och de ljusa väggarna ger en neutral bas att inreda efter.
SOVRUM
Det rymliga sovrummet har framtagna brädgolv och vitmålade väggar. Här finns en vacker, fullt fungerande öppen spis som garanterat kommer göra hösten lättare att ta sig an. Säljaren har låtit bygga en klädkammare i en del av rummet, den går enkelt att ta bort om man skulle önska det. Det finns även en inbyggt klädkammare för förvaring. Sovrummet kan möbleras med dubbelsäng, sängbord och skrivbordshörna om så önskas.
BADRUM
Hemmets badrum renoverades 2012 och är smakfullt inrett med tidlösa färger. Väggarna är klädda i vitt kakel och på golvet ligger ett grått klinkergolv. Badrummet är utrustat med wc, handfat, spegel med belysning över, handdukstork, väggskåp samt ett vackert badkar på tassar.
ALTERNATIVA PLANLÖSNINGAR
Denna lägenhet har många möjligheter, om man vill ha ett större kök kan man flytta köket till sovrummet och göra om nuvarande kök till sovrum. Ett annat alternativ är att flytta in köket i vardagsrummet så man får två sovrum och har kök och vardagsrum tillsammans (se alternativ planlösning för exempel), alternativt bygga köket i den inre hallen och i vardagsrummet. Skulle man vilja ha ett större badrum finns det möjlighet att riva väggen mellan klädkammaren intill och badrummet. Klädkammaren som är tillbyggd i sovrummet kan enkelt tas bort igen så man får ett större och luftigare sovrum. Observera att större förändringar av planlösningen alltid ska godkännas av föreningen först.
